Jak informuje na Twitterze profil PlotekTransferowy, 19-letni napastnik Lecha Poznań Filip Szymczak może zostać wypożyczony na najbliższy sezon do Arki. Te informacje potwierdza fakt, że klub z Poznania wyjechał dziś na zgrupowanie do Opalenicy i oficjalnie poinformował, iż młodzieżowiec nadchodzące rozgrywki spędzi na czasowym pobycie w innym zespole.

Mierzący 187 cm Szymczak jest wychowankiem Warty Poznań, z której w wieku 11 lat trafił do akademii Lecha. W sezonie 2017/2018 sięgnął wraz z kolegami po mistrzostwo Polski juniorów. W nagrodę ,,Kolejorz" w kolejnej kampanii otrzymał szansę występu w Lidze Młodzieżowej. Młodym Lechitom nie udało się jednak zawojować Europy i już w I rundzie pożegnali się z rozgrywkami, przegrywając w dwumeczu z Herhą Berlin 0:2 na wyjeździe i 2:3 na własnym boisku. W pierwszym spośród tych spotkań Szymczak pojawił się na murawie w 79. minucie. Na głęboką wodę napastnik zaczął się wybijać w sezonie 2019/2020. Regularnie grał w rezerwach Lecha na poziomie II ligi i strzelił 12 goli, do których dołożył 2 asysty. 24 września zadebiutował też w pierwszym zespole, wchodząc na plac gry w 86. minucie wygranego 2:0 spotkania Pucharu Polski z Chrobrym Głogów. Z kolei 8 lutego zanotował premierowy występ w Ekstraklasie, meldując się na boisku na ostatnią minutę zwycięskiej 3:0 potyczki z Rakowem Częstochowa. Łącznie w całych rozgrywkach zaliczył 4 mecze w elicie. Znacznie częściej grał w ubiegłej kampanii, bo swoją szansę w najwyższej klasie rozgrywkowej otrzymywał 11-krotnie. W lidze nie udało mu się zdobyć bramki, za to zapisał na swoim koncie premierowe trafienia w Pucharze Polski (gdy pokonał golkipera Odry Opole w wygranym 3:1 starciu 1/32 finału) oraz w europejskich pucharach (gol w zwycięskiej 3:0 konfrontacji I rundy eliminacji Ligi Europy z łotewską Valmierą FC zaledwie 4 minuty po wejściu na boisko). Młody napastnik był powoływany do juniorskich reprezentacji Polski - ma w CV występy w kadrze do lat 16 (2 mecze, 1 gol) i do lat 17 (5 spotkań, 1 bramka). Przyjeżdżał też na zgrupowania reprezentacji U-19 oraz U-21, jednak nie pojawiał się na boisku w meczach oficjalnych. Kontrakt z Lechem wiąże go do 30 czerwca 2025 r. Szymczak jest uznawany za wielki talent. Dobrze gra zarówno prawą, jak i lewą nogą. Wydaje się, że wypożyczenie go na najbliższy rok do Gdyni byłoby podobnym posunięciem, co czasowe sprowadzenie Macieja Rosołka, który sprawdził się w I lidze. Na takim posunięciu mogłyby skorzystać obie zainteresowane strony.

Aktualizacja: Filip Szymczak został wypożyczony do GKS-u Katowice i nie zagra w najbliższym sezonie w barwach Arki.