Arka to już jedenasty klub Leszka Ojrzyńskiego w roli pierwszego trenera w seniorskiej piłce. Zaczynał w lidze okręgowej z Milanem Milanówek, ostatnio prowadził Górnika Zabrze w ekstraklasie. Przyglądamy się pierwszym pięciu meczom klubów pod wodzą Ojrzyńskiego w ostatnich 10 latach. Od rundy wiosennej w trzecioligowym Zniczu Pruszków do początku ubiegłego sezonu w Zabrzu. W tym czasie nowy trener Arki był szkoleniowcem ośmiu drużyn. W dwóch z nich rozpoczynał pracę od początku sezonu, w sześciu przejmował drużynę w trakcie rozgrywek.
2006/07 – Znicz Pruszków (III liga*), od 4 grudnia 2006
Znicz – Świt Nowy Dwór Mazowiecki 0:1
Drwęca Nowe Miasto Lubawskie – Znicz 0:1
Znicz – Pelikan Łowicz 3:1
Mazowsze Grójec – Znicz 1:5
Znicz – Ruch Wysokie Mazowieckie 1:1
Po pracy w roli asystenta Waldemara Fornalika w Polonii Warszawa, Ojrzyński objął Znicz w grudniu 2006 roku. Przejął schedę po Andrzeju Blasze, który zostawiał klub na drugim miejscu w tabeli. Ojrzyński miał niemal 4 miesiące do pierwszego meczu na wiosnę. Porażka ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki była jedyną, jakiej zaznał w tamtym sezonie. W pozostałych czterech wymienianych tu spotkaniach, 6 z 10 goli zdobył niejaki Robert Lewandowski, późniejszy król strzelców rozgrywek. Oprócz niego w kadrze znajdowali się m.in. Igor Lewczuk i Radosław Majewski. Znicz poza awansem o klasę wyżej (przewaga 13 punktów nad Pelikanem Łowicz), zdobył także wojewódzki Puchar Polski, w finale pokonując po karnych Start Otwock.
2007/08 – Wisła Płock (II liga*), od 19 listopada 2007
Wisła – Motor Lublin 3:1
Lechia Gdańsk – Wisła 1:0
Wisła – Warta Poznań 3:1
Podbeskidzie Bielsko-Biała – Wisła 4:0
Wisła – Pelikan Łowicz 0:0
Ojrzyński kolejny sezon rozpoczął w Zniczu, z którym pożegnał się 22 października, zostawiając beniaminka na 8. miejscu w tabeli. Niespełna miesiąc później oficjalnie objął stery w Wiśle Płock, będącej wtedy na 9. pozycji. Znowu stało się to już po zakończeniu zmagań w rundzie jesiennej. W kadrze płockiej drużyny znajdowali się wtedy m.in. Mateusz Żytko, Jacek Wiśniewski, Adrian Mierzejewski czy Sławomir Peszko. W maju 2008 debiutował tam osiemnastoletni Łukasz Sekulski. Wiosną płocczanie zaczęli w kratkę. Po wygranej u siebie z Motorem Lublin (dwa gole Sławomira Peszki z karnych), przegrali w Gdańsku, w Płocku powtórzyli wynik 3:1 w meczu z Wartą, by dostać lanie w Bielsku-Białej i zremisować z Pelikanem Łowicz. W kolejnych 4 meczach płocczanie przegrali trzy razy, a Ojrzyński pożegnał się z posadą. Wisła ostatecznie finiszowała na 8. miejscu w tabeli.
*wg starego systemu
2008/09 – Raków Częstochowa (II liga), od 20 sierpnia 2008
Czarni Żagań – Raków 2:0
Raków – Zawisza Bydgoszcz 2:1
GKS Tychy – Raków 0:4
Raków – Pogoń Szczecin 0:0
Jarota Jarocin – Raków 1:2
Kolejny sezon przyniósł reformę rozgrywek. Dotychczasową drugą ligę nazwano pierwszą, a trzeci poziom (od teraz II ligę) podzielono na wschód i zachód. W tej drugiej grupie grał Raków Częstochowa, któremu w sezonie wcześniej zabrakło 2 punktów do awansu do nowej I ligi. Ojrzyński przejął zespół od duetu Robert Olbiński - Henryk Turek, pod wodzą którego Raków ugrał zaledwie dwa punkty w pierwszych pięciu spotkaniach. Trzy dni później stempel nowego trenera nie mógł być jeszcze widoczny – podopieczni Ojrzyńskiego ulegli Czarnym Żagań. Potem nastała jednak dobra passa, w trakcie której częstochowianie nie przegrali kolejnych 5 meczów, zdobywając w nich 12 punktów na 15 możliwych. Pod koniec września, niemal dwa miesiące po wygranej z Zawiszą, przegrali z Elaną Toruń. Ostatecznie zajęli 5. miejsce w lidze. Ojrzyński miał w Częstochowie pod swoimi skrzydłami m.in. Maksymiliana Rogalskiego, Tomasza Foszmańczyka czy Mateusza Zacharę.
2010/11 – Odra Wodzisław Śląski (I liga), od 15 czerwca 2010
Odra – Piast Gliwice 0:3
Warta Poznań – Odra 1:2
Odra – Bogdanka Łęczna 2:1
Podbeskidzie – Odra 1:0
Odra – MKS Kluczbork 1:1
Ojrzyński prowadził Raków także w sezonie 2009/10, został jednak zmieniony 19 października 2009, zostawiając częstochowski klub na 10. miejscu w tabeli II ligi zachodniej. Bez pracy był do czerwca kolejnego roku, kiedy przejął Odrę Wodzisław – spadkowicza z ekstraklasy. Ojrzyński prowadził Odrę przez nieco ponad 3 miesiące. Wymienione wyżej wygrane z Wartą i Łęczną były jedynymi za panowania trenera w Wodzisławiu. Stracił pracę po serii 6 kolejnych meczów bez zwycięstwa (w tym 5 porażek). Odra na koniec sezonu znalazła się na przedostatnim miejscu w tabeli i spadła z ligi. Po Ojrzyńskim drużynę z Wodzisławia prowadzili jeszcze Miroslav Čopjak, Jarosław Skrobacz i Paweł Sibik.
2010/11 – Zagłębie Sosnowiec (II liga), od 13 października 2010
Raków Częstochowa – Zagłębie 1:2
Zagłębie – Nielba Wągrowiec 0:2
Polonia Słubice – Zagłębie 0:0
Zagłębie – Bałtyk Gdynia 3:0
Jarota Jarocin – Zagłębie 3:1
Tym razem Ojrzyński pozostawał bez pracy niespełna miesiąc. W październiku przejął Zagłębie Sosnowiec, co oznaczało dla niego powrót do II ligi zachodniej. Na powitanie ograł swój były zespół, Raków, a potem wiodło mu się ze zmiennym szczęściem. Rozgrywki Zagłębie ukończyło na ulubionym miejscu Ojrzyńskiego – piątym.
2011/12 – Korona Kielce (ekstraklasa), od 13 czerwca 2011
Cracovia – Korona 1:2
Korona – Ruch Chorzów 2:2
Jagiellonia – Korona 1:1
Korona – Wisła Kraków 0:0
Podbeskidzie – Korona 2:3
W czerwcu 2011 dla urodzonego w Ciechanowie trenera nastąpił przeskok z trzeciego poziomu na pierwszy. W debiucie szkoleniowca w ekstraklasie jego Korona wygrała z Cracovią. Nie tylko pierwszych pięć spotkań przyniosło świetne wyniki. Kielczanie nie przegrali w lidze aż do 10. kolejki, kiedy 14 października ulegli w Poznaniu Lechowi. Końcowy efekt to 5. miejsce w ekstraklasie, co oznaczało wyrównanie najlepszego wyniku w historii klubu. „Banda świrów” (z Małkowskim, Kuzerą, Staňo, Tomaszem Lisowskim, Jovanoviciem, Vukoviciem i Korzymem) straciła wtedy zaledwie 4 punkty do 4. w tabeli Lecha, który zagrał w europejskich pucharach. Ojrzyński pracował w Kielcach jeszcze cały kolejny sezon (11. miejsce w tabeli), a pożegnano się z nim w sierpniu 2013 roku.
2013/14 – Podbeskidzie (ekstraklasa), od 22 października 2013
Podbeskidzie – Ruch Chorzów 0:0
Śląsk Wrocław – Podbeskidzie 4:0
Podbeskidzie – Wisła Kraków 0:0
Podbeskidzie – Lechia Gdańsk 3:1
Górnik Zabrze – Podbeskidzie 2:0
W październiku tego samego roku przejął Podbeskidzie po Czesławie Michniewiczu. Dwa dni po ogłoszeniu go jako nowego trenera Górali, poprowadził ich w zremisowanym bezbramkowo spotkaniu z Ruchem. Jego drużyna potrafiła pokonać w tamtych rozgrywkach Legię, Lechię czy Wisłę Kraków. 14 punktów w rundzie finałowej pozwoliło na spokojne utrzymanie – Podbeskidzie zakończyło sezon na 10. miejscu. Ojrzyński kierował drużyną do kwietnia 2015.
2015/16 – Górnik Zabrze (ekstraklasa), od 13 sierpnia 2015
Nieciecza – Górnik 3:0
Górnik – Zagłębie Lubin 2:2
Górnik – Cracovia 1:1
Ruch Chorzów – Górnik 1:0
Górnik – Śląsk 2:0
Najnowsza i ostatnia historia przed objęciem Arki. Ojrzyński rozpoczął pracę w Zabrzu w sierpniu 2015. Efekt pierwszych pięciu meczów to zwycięstwo, dwa remisy i dwie porażki. Nowy trener Arki zostawiał Górnika na ostatnim miejscu w tabeli, kiedy na początku marca 2016 został zastąpiony przez Jana Żurka. Nowemu szkoleniowcowi nie udało się uchronić zabrzan przed spadkiem z ekstraklasy. Górnik wygrał zaledwie 6 meczów, zremisował aż 18 razy.
Po ponad roku bezrobocia Leszek Ojrzyński wraca do pracy. Jak sam mówi miał propozycje z pierwszej i drugiej ligi, czekał jednak na ofertę z ekstraklasy. Na dzień dobry czekają go dwa ostatnie mecze rundy zasadniczej (w tym derby), finał Pucharu Polski oraz decydujące 7. pojedynków w grupie spadkowej. Arka potrzebuje prawdziwego efektu nowej miotły żeby obecny sezon zakończyć w dobrych, a może wręcz szampańskich nastrojach.